Halloween & Sviatok všetkých svätých

Sviatok Halloween

Halloween je pôvodne keltský sviatok, ktorý sa oslavuje v USA, Kanade, Veľkej Británii, Austrálii a v ďalších anglosaských krajinách. Tento sviatok sa každoročne oslavuje 31. októbra a ľudia si ním pripomínajú svojich zosnulých predkov. Halloween je slovo prevzaté z anglického výrazu „All Hallows’Evening“, čo doslovne znamená predvečer všetkých svätých.

Kedysi dávno sa Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a pokúšajú sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí im potom dajú pokoj. Neskôr v období vlády katolíckej cirkvi okolo roku 835 chcel pápež Gregor IV. zamedziť sláveniu pohanských sviatkov. Z keltského Samhainu sa tak stal „Sviatok všetkých svätých“. 2. novembra bol vyhlásený za „Deň všetkých duší“. Názov Halloween zaviedla protestantská cirkev v 16. storočí.

Sviatok Halloween a jeho symboly

Najznámejším symbolom Halloweenu je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. S jej vznikom je spojená zaujímavá povesť.

„Podľa írskeho folklóru bol Jack lenivý, ale lišiacky sedliak, ktorý okabátil a dolapil samotného diabla. Nakoniec ho prepustil za sľub, že jeho duša sa nikdy nedostane do pekla. O nejaký čas hriešnik Jack zomrel, do neba ho však nevzali a do pekla ho podľa dohody odmietol prijať diabol. Jack nariekal, že bez svetla nevie, kam sa má pohnúť a vtedy mu diabol dal žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne. Jack vydlabal pôvodne repu, dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom hľadajúc miesto na spočinutie. Iná legenda hovorí, že írsky národ vyrezával do repy desivé tváre pripomínajúce lebky zosnulých a sviečka, ktorú vkladali dovnútra, mala nepokojné duše mŕtvych odohnať. Neskôr repu nahradila pôsobivejšie vyzerajúca tekvica.“ (TASR, 2014. online)

Čarodejnice podľa povier sprevádzajú na cestách zlých duchov. Ľudia sa ich v minulosti báli a verili, že na Halloween majú čarodejnice najväčšiu moc.

Masky a kostýmy slúžili oslavujúcim Keltom na zmätenie zlých duchov. Ľudia v tej dobe verili, že strašidelným oblečením duchov zmätú a tí im dajú pokoj.

Mačka bola za posvätnú bytosť považovaná už Egypťanmi, ktorí ju uctievali ako bohyňu úrody. V stredoveku boli čierne mačky vnímané ako maznáčikovia čarodejníc, a tak ako symbol Halloweenu pretrvali dodnes.

Sviatok Halloween – tradície, zvyky a hry v Amerike

Trick-or-treating v preklade znamená „Dajte mi koledu, inak vám niečo urobím“. Ide o najznámejšiu tradíciu Halloweenu. Deti v kostýmoch navštevujú susedov, spievajú koledy a dostávajú za ne drobné sladkosti. Ak je majiteľ domu suchár a neotvorí im dvere, vykonajú mu drobné huncútstvo. Koledovať sa chodí vždy po zotmení.

Hororové historky a strašidelné príbehy si medzi sebou rozprávajú staršie deti. Čím desivejšie, tým lepšie. Mnoho seriálov vysiela v halloweenskom týždni špeciálne čarodejnícke diely.

Halloweensky sprievod sa usporadúva vo väčších mestách, deti v ňom súperia o najoriginálnejšiu a najstrašidelnejšiu masku.

Sviatok Halloveen na Slovensku

Na Slovensku 1. novembra slávime Sviatok všetkých svätých a 2. novembra si pripomíname Pamiatku zosnulých, ktorá je známa aj ako Dušičky. V týchto dňoch navštevuje cintoríny, aby sme si spomenuli na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Informačné zdroje

Sviatok Halloween a kreatívne inšpirácie