História servítkovej techniky

Decoupage

Význam slova decoupage

Servítková technika je známa aj ako Decoupage. Tento názov pochádza z francúzskeho slova „decouper“, čo v preklade znamená vyrezávať.

Decoupage a jej vývoj

Jestvuje názor, že technika decoupage pochádza zo stredoveku, kedy boli rôzne predmety pre domácnosť zdobené dekoratívnymi papierovými prvkami. Niektoré zdroje informácií uvádzajú, že do vzniku tohto trendu boli zapojení obyvatelia východnej Sibíri v 12. storočí. Neskôr sa tento spôsob zdobenia rozšíril po celej Číne. Miestni remeselníci sa ju rýchlo naučili a začali ozdobovať výstrižkami lampy, nábytok, či okná.

Prvé predmety zdobené servítkovou technikou sa podľa písomných odkazov objavili 15. storočí v Nemecku. Vášeň pre tvorbu originálnych vecí sa preniesla na pápežských majstrov, skutočných znalcov umenia. Benátčania zdobili kusy nábytku pomocou vyrezávaných úlomkov na orientálnych témach, čím dávali svojim výtvorom jedinečnosť. V tých časoch sa tento druh výzdoby nazýval „umenie chudobných“ (Arte povera), pretože ten, kto si nemohol dovoliť luxusný nábytok, mohol pomocou decoupage, vytvoriť majstrovské dielo aj sám. Táto tvorivá aktivita zaujala aj dvorné dámy francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI., ktorý ukázal svoje tvorivé schopnosti zdobením šperkov a interiérových predmetov.

Skutočný rozmach táto technika zaznamenala v 18. a 19. storočí vo Francúzku. Využívala sa na zdobenie krabíc, klobúkov, toaletných predmetov, písacích stolov, skriniek, či hodín. Koniec 20. storočia sa vyznačoval prestávkou v decoupage umení, ktoré sa však čoskoro vrátilo s novými a neobvyklými trendmi.

Decopage a súčasnosť

V súčasnosti sa na dosiahnutie dekoratívneho efektu využívajú predovšetkým špeciálne papiere a servítky. Vďaka tomu táto technika dostala prívlastok servítková. Je ňou možné skrášliť akýkoľvek povrch. Zvládnu ju aj ľudia bez výtvarného nadania. Touto technikou môžete jednoducho skrášliť svoj domov alebo pomocou nej vytvoriť originálny kúsok oblečenia. YouTube kanál ikitka Vám prináša množstvo inšpirácií ako servítkovú techniku využiť. Môžete si ňou ozdobiť vrecúška na bylinky, skrášliť ňou sviečku, ale aj vytvoriť originálnu blúzku či rúško.

Informačné zdroje

Decoupage – video