História háčkovania

Háčkovanie

O histórií háčkovania bolo doposiaľ publikovaných len veľmi málo poznatkov. Predpokladá sa, že na prvé háčkovanie sa  namiesto klasického háčika používali prsty. O tom, kde a kedy táto technika vznikla neexistujú žiadne relevantné informácie. Do úvahy prichádzajú arabské krajiny, Čína alebo južná Amerika. Historické pramene uvádzajú, že typ ručnej práce podobný háčkovaniu bol známy už v období renesancie. Venovalo sa mu množstvo žien bez rozdielu spoločenského postavenia. Vznikala tak typická dobová krajka podobná makramé.

Popularita háčkovania začala narastať v 19. storočí s príchodom tlače. Časopisy, knihy a iné jednoduché návody sa začali tlačiť vo veľkých nákladoch a distribuovať medzi širokú verejnosť. Knihy a magazíny neobsahovali len tipy a rady do domácnosti, ale aj návody na háčkované výrobky. Niektoré zdroje uvádzajú, že prvý háčkovací vzor v tlačenej podobe vyšiel v Holandsku v roku 1824. Iné zdroje uvádzajú obdobie, kedy mal čitateľ k dispozícií návod na háčkovanie stĺpikov, no predpokladalo sa, že určité základné vedomosti o háčkovaní už má. Informácie o prvopočiatkoch háčkovania sa však rôznia.

V polovici 19. storočia bolo Írsko ťažko skúšané hladomorom. Háčkovaná čipka sa stala prostriedkom na zmiernenie následkov zničujúceho hladomoru. Jej výroba bola v tomto období prijateľným spôsobom zárobku. Z týchto dôb pravdepodobne pochádza aj svetoznáma „írska krajka“.

Druhá svetová vojna na istý čas vývoj háčkovania pozastavila v dôsledku nedostatku materiálu. Najväčšia popularita háčkovania je spätá so 70-tymi rokmi 20. storočia. Ten kto v tomto období nemal  háčkovaný doplnok, kus oblečenia alebo len obyčajnú dečku pod vázu, nekráčal s dobou a vtedajšími trendmi. Príchod 21. storočia priniesol do háčkovania nový vietor. Zdokonaľovanie a variovanie priadzí sa nepochybne odzrkadlilo kvalite samotných háčkovaných produktov.

V súčasnosti oslovuje háčkovanie široké spektrum ľudí. Na pultoch kníhkupectiev sa neustále objavujú nové knihy háčkovaných vzorov. Jeho priaznivci navštevujú rôzne kurzy, zakladajú kluby, vytvárajú diskusné fóra a zdieľajú svoje nové nápady na sociálnych sieťach.

Informačné zdroje

Háčkovanie a vyšívanie – fotogaléria

« z 3 »